spot_img
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠήρε το «θρίλερ» με Γιούμπανκς ο Μεντβέντεφ

Πήρε το «θρίλερ» με Γιούμπανκς ο Μεντβέντεφ

«Σκληρό καρύδι» αποδείχθηκε ο Κρίστοφερ Γιούμπανκς για τον Ντανίιλ Μεντβέντεφ, αλλά  ο Ρώσος κατάφερε να πάρει το τρίτο «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του Γουίμπλεντον

Μετά από σκληρή μάχη ο Ρώσος (νο3 στον κόσμο) επικράτησε με 3-2 σετ του Αμερικανού (6-4, 1-6, 4-6, 7-6(4), 6-1) και παραμένει μέσα στο παιχνίδι της κατάκτησης του τροπαίου.
Ο Μεντβέντεφ πήρε το πρώτο σετ με 6-4, αλλά ο Γιούμπανκς δικαίωσε απόλυτα στη συνέχεια την μέχρι τώρα παρουσία του στο λονδρέζικο Major, φτάνοντας πολύ εύκολα στην ισοφάριση (6-1) και παίρνοντας, μάλιστα, προβάδισμα με το 6-4 στο τρίτο σετ.
«Κλειδί» στην εξέλιξη του ματς αποδείχθηκε το τέταρτο σετ στο οποίο ο Μεντβέντεφ αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός στο τάι μπρέικ, φτάνοντας στο 2-2 (7-6). Με τη ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκε με 3-0 στο decider σετ και μετά με 5-1 φτάνοντας πολύ εύκολα στην κατάκτηση του σετ (6-1) και στη μεγάλη νίκη.

Ήταν η δεύτερη του Ρώσου απέναντι στον Γιούμπανκς, μετά το 2-0 (6-3, 7-5) στους προημιτελικούς του Miami Open. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 28 άσους, ενώ πήρε το 89% των πόντων από το πρώτο του σερβίς στα δύο τελευταία σετ. Είχε ακόμη 13 αβίαστα λάθη.
Σε περίπτωση που ο 27χρονος κατακτήσει τον τίτλο στο Γουίμπλεντον, τότε θ΄ αναρριχηθεί στην κορυφή της κούρσας για τους τελικούς της ATP στο Τορίνο προς το τέλος του έτους, ενώ θα παραμείνει στη μάχη και το νο1 της παγκόσμιας κατάταξης μέχρι τη λήξη του 2023.
Αντίπαλός του θα είναι ο νικητής του εν εξελίξει αγώνα, ανάμεσα στον Κάρλος Αλκαράθ και στον Χόλγκερ Ρούνε.