Το θέμα της εισήγησης
Η Συνθήκη των Σεβρών υπεγράφη στις 28 Ιουλίου/10 Αυγούστου 1920, στην πόλη Σεβρ της Ελβετίας, ανάμεσα στην Οθωμανική Αυτοκρατορία και τις Συμμαχικές δυνάμεις, προκειμένου να διευκρινιστούν οι όροι της ειρήνευσης μετά το πέρας του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Τρία χρόνια αργότερα, στις 24 Ιουλίου 1923, υπογράφεται μια άλλη συνθήκη, πάλι στην Ελβετία η συνθήκη της Λωζάνης, για τους τερματισμό του πολέμου ανάμεσα στις Συμμαχικές δυνάμεις, από τη μία πλευρά, και την Τουρκία-ως διαδόχου της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας- από την άλλη. Με τη συνθήκη αυτή αντικαταστάθηκαν η συνθήκη των Σεβρών, η οποία είχε υπογραφεί από την Οθωμανική Αυτοκρατορία αλλά όχι από τον Μουσταφά Κεμάλ, και η συνθήκη των Μουδανιών (Οκτώβριος 1922), με την οποία τερματιζόταν η Μικρασιατική εκστρατεία.
Σκοπός της αποψινής εισήγησης του κ. Ιωάννη Κυμιωνή αποτελεί η διερεύνηση των επιδράσεων αυτών των Συνθηκών στη διαμόρφωση των ελληνοτουρκικών σχέσεων μέχρι σήμερα αλλά και η ιχνηλάτηση των λόγων που οδηγούν στην αμφισβήτηση και σε προτάσεις αναθεώρησής τους.
Το Αρχείο Ιστορίας & Τέχνης– Αρχείο Πολέμου Ανδρέα και Αναμπέλλας Φρέρη σας προσκαλεί το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 και ώρα 19.30 στην δια ζώσης ZOOM παρουσίαση του Ιωάννη Κυμιωνή.
Συνθήκες Λωζάνης & Σεβρών: η επικαιρότητα και οι τάσεις αμφισβήτησής τους
Ιωάννης Κυμιωνής, σύντομο βιογραφικό
Δικηγόρος ΔΣΑ παρ’Αρείω Πάγω – Έμμισθος Δικηγόρος ΔΥΠΑ,
LL.M. (Δημοσίου Δικαίου), LL.M. (Θεωρίας Δικαίου), ΥΔ Παντείου Πανεπιστημίου,
Νομικός Παραστάτης Διαμεσολαβήσεων, Διαπιστευμένος Διαμεσολαβητής Υπουργείου Δικαιοσύνης,
Αναλυτής – Εμπειρογνώμων Ελληνο-τουρκικών Σχέσεων,
Επιστημονικός Συντονιστής Πανεπιστημιακής Εκδοτικής Σειράς “ARABICA, ISLAMICA ET TURCICA -ArIT” Εκδόσεων “Ηρόδοτος-Δημ.Κ.Σταμούλης”