20.8 C
Athens
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024
spot_img
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΕυρωπαϊκό Παίδων: Πρώτη και καλύτερη η Ελλάδα, νίκησε 2-1 την Ιταλία στο...

Ευρωπαϊκό Παίδων: Πρώτη και καλύτερη η Ελλάδα, νίκησε 2-1 την Ιταλία στο Φορλί

Η εθνική Ελλάδας U17 νίκησε με 2-1 την Ιταλία στο Φορλί, κατέλαβε την πρώτη θέση στον όμιλό της (11ος) και προκρίθηκε στο Elite Round των προκριματικών του Euro U17

Η εθνική Ελλάδας U17 νίκησε με 2-1 την Ιταλία στο Φορλί, κατέλαβε την πρώτη θέση στον όμιλό της (11ος) και προκρίθηκε στο Elite Round των προκριματικών του Euro U17, ενώ θα διεκδικήσει την πρόκρισή της και στην τελική φάση του Euro U17 που θα πραγματοποιηθεί από τις 20 Μαίου 2024 στην Κύπρο.

Η αναμέτρηση κρίθηκε από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Λιμπεράλι αστόχησε για τους Ιταλούς. Στο 13ο λεπτό ο Κωστούλας κέρδισε πέναλτι από τον Μαφεσόλι, ο Δαρβήρας ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα ανοίγοντας τις αποστάσεις στο σκορ.

Οι Ιταλοί ισοφάρισαν στο 42′ οι Ιταλοί με τον Μαϊοράνα, επίσης με εκτέλεση πέναλτί του, αλλά η Ελλάδα ξαναπήρε προβάδισμα, με τον Χαράλαμπο Κωστούλα να κάνει το 2-1 με τον ίδιο τρόπο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Σκορ που δεν άλλαξε έως την ολοκλήρωση του αγώνα.

Από τον πρώτο γύρο προκρίνονται οι τις δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο, συν τις πέντε καλύτερες τρίτες ομάδες μεταξύ των 13 συνολικών ομίλων, στην Elite Round που θα διεξαχθεί στις αρχές του 2024. Από εκεί, οι 32 προκριμένες εθνικές ομάδες θα χωριστούν σε οκτώ νέοι όμιλοι των τεσσάρων, η πρώτη ομάδα από κάθε όμιλο, και οι επτά καλύτερες δευτεραθλήτριες – θα ενωθούν με τη διοργανώτρια Κύπρο για την τελική φάση.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπελέρης, Σουλιανάκου, Μόκρης, Μπαταούλας, Φράγκος (87′ Βυρσόκινος), Ντούνγκα, Θεοχάρης (46′ Ζουριδάκης), Ελευθεριάδης, Δαρβήρας (46′ Παπανικολόπουλος), Κωστούλας, Μύθου (57′ Τσίτσιλας)

ΙΤΑΛΙΑ: Πεσίνα, Κολόμπο, Βέρντε, Μαφεσόλι (87′ Καστιέλο), Κάμα, Γκαριάνι (56′ Πλίκο), Κολέτα, Ντι Νούντσιο, Λιμπεράλι, Μοσκόνι, Μαϊοράνα (65′ Καμάρντα)