Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
spot_img
ΑρχικήΚΟΙΝΩΝΙΑΔιασυρμός των Μπακς στο Μαϊάμι

Διασυρμός των Μπακς στο Μαϊάμι

Παίζοντας χωρίς τρεις βασικούς και με συνολικά έξι απουσίες, οι Μπακς γνώρισαν «βαριά» ήττα στο Μαϊάμι από τους Χιτ με 137-95. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη ρεβάνς μετά τον περυσινό αποκλεισμό τους από τα «ελάφια» στον πρώτο γύρο των playoffs και τα κατάφεραν παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (40-17 το πρώτο δωδεκάλεπτο και 72-43 το ημίχρονο).
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε 23 λεπτά και είχε 15 πόντους (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Δεύτερος σκόρερ για τους πρωταθλητές, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Τζρου Χόλιντεϊ, Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Μπρουκ Λόπεζ, Ρόντνι Χουντ, Σέμι Οτζελέγε και Μπόμπι Πόρτις, ήταν ο Γκρέισον Άλεν με 14 πόντους.
Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 6 πόντους (2/2 δίποντα, 2/3 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 18 λεπτά συμμετοχής ενώ αρκετό χρόνο πήρε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης που είχε 8 πόντους (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές), 3 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 18 λεπτά συμμετοχής.
Για τους γηπεδούχους ο Τάιλερ Χίρο είχε 27 πόντπους σε 24 λεπτά ενώ 21 πόντους πρόσθεσε ο Τζίμι Μπάτλερ και 20 πόντους και 13 ριμπάουντ ο Μπαμ Αντεμπάγιο.
Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Κυριακής (03:30) στο Σαν Αντόνιο απέναντι στους Σπερς, πριν τα «Ελάφια» ταξιδέψουν στην Ιντιανάπολις για να αντιμετωπίσουν τους Πέισερς τα ξημερώματα της Τρίτης (02:00).
Στην Ατλάντα, οι Χοκς με κεκτημένη ταχύτητα από την περυσινή σεζόν δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Ντάλας Μάβερικς τους οποίους κέρδισαν εύκολα με 113-87.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Καμ Ρέντις με 20 πόντους ενώ 19 πόντους και 14 ασίστ πρόσθεσε ο Τρέι Γιανγκ.
Για τους Μάβερικς ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 17 πόντους.
Τέλος, μεγάλο ματς διεξήχθη στη Σαν Φρανσίσκο όπου οι Γουόριορς επικράτησαν των Κλίπερς με 115-113 χάρη στην «45άρα» του Στεφ Κάρι.
Ο άσος των «πολεμιστών» ήταν απολαυστικός και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 45 πόντους (8/12 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 5/5 βολές) και 10 ριμπάουντ σε 38 λεπτά συμμετοχής διαλύοντας κάθε αμυντικό πλάνο της ομάδας του Λος Άντζελες. Από εκεί και πέρα 17 πόντους είχε ο Άντριου Γουίγκινς ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.
Για τους φιλοξενούμενους ο Πολ Τζορτζ είχε 29 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ 22 πόντους πρόσθεσε ο Έρικ Μπλέντσο.