Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
spot_img
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ«Αρωμα»...1962 για την Βραζιλία

«Αρωμα»…1962 για την Βραζιλία

Αν και δυσκολεύθηκε απέναντι στην Ελβετία, η Βραζιλία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 και να εξασφαλίσει την πρόκριση για τη νοκ άουτ φάση στου Μουντιάλ 2022. Το πανέμορφο γκολ του Κασεμίρο στο 83’… έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» και η «σελεσάο» με δύο νίκες έφθασε στους έξι βαθμούς και πήρε το «εισιτήριο» για τους «16» της διοργάνωσης.
Η ομάδα του Τίτε και στην πρεμιέρα απέναντι στην Σερβία, αλλά και κόντρα στην Ελβετία έχει βρει λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Το να έχει «πετάξει» ένα ημίχρονο σε δύο συνεχόμενους αγώνες ομίλων σε Μουντιάλ, είναι κάτι πολύ… σπάνιο για την εθνική Βραζιλίας, καθώς κάτι αντίστοιχο, έχει συμβεί μόλις μία φορά στο παρελθόν!
Στο Μουντιάλ του 1962, η «σελεσάο» ολοκλήρωσε τον όμιλο με δύο νίκες και μία ισοπαλία. Είχε σημειώσει συνολικά τέσσερα γκολ και όλα είχαν μπει στην επανάληψη! Στην πρεμιέρα απέναντι στο Μεξικό είχε επικρατήσει με 2-0 χάρη στα γκολ των Ζαγκάλο (56′) και Πελέ (73′). Στην δεύτερη αγωνιστική, η Βραζιλία είχε μείνει στο 0-0 με την Τσεχοσλοβακία, ενώ στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου, έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Ισπανίας. Για την «ρόχα», είχε ανοίξει το σκορ στο 35′ ο Αντεράλντο, αλλά με δύο γκολ του Αμαρίλντο (72′, 86′), η Βραζιλία πήρε την νίκη.
Την μοναδική φορά που δεν σκόραρε στον όμιλο στο πρώτο ημίχρονο, η Βραζιλία κατέκτησε στη συνέχεια το βαρύτιμο τρόπαιο. Εφέτος, μετρά δύο νίκες και έχει σκοράρει μόνο στην επανάληψη!
Απέναντι στο Καμερούν, για την 3η αγωνιστική, η Βραζιλία θα διεκδικήσει το απόλυτο! Οταν μιλάμε, όμως, για την πιο επιτυχημένη ομάδα στην Ιστορία των Μουντιάλ, το 3χ3 δεν αποτελεί είδηση.
Το Αθηναϊκό Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων, παρουσιάζει τις έξι φορές που η Βραζιλία ολοκλήρωσε την φάση των ομίλων, μόνο με νίκες:
Γκολ με το… σταγονόμετρο
Βραζιλία σημαίνει… γκολ και θέαμα. Αλλωστε «η χώρα του καφέ και της σάμπα» έχει αναδείξει μερικούς από τους καλύτερους παίκτες στην Ιστορία του ποδοσφαίρου. Μέχρι στιγμής πάντως, η ομάδα του Τίτε δεν έχει εντυπωσιάσει επιθετικά, έχοντας σημειώσει μόλις τρία γκολ.
Η Ιστορία πάντως, δείχνει ότι η Βραζιλία που φημίζεται για τα γκολ και το θέαμα, είναι ιδιαίτερα προσεκτική! Συνολικά άλλες έξι φορές έχει σημειώσει τρία γκολ στις πρώτες δύο αγωνιστικές των ομίλων (1958, 1966, 1990, 2006, 2014, 2018).
Ωστόσο, τα τρία γκολ δεν αποτελούν αρνητικό ρεκόρ για την «σελεσάο». Μάλιστα, στο Μουντιάλ του 1974 στις πρώτες δύο αγωνιστικές, δεν είχε καταφέρει να βρει δίχτυα! Απέναντι σε Γιουγκοσλαβία και Σκωτία, η Βραζιλία είχε μείνει στο 0-0, κάτι που αποτελεί φυσικά και αρνητικό ρεκόρ!
Στο Μουντιάλ του 1978, στις πρώτες δύο αγωνιστικές είχε σημειώσει ένα γκολ, ενώ δύο γκολ είχε πετύχει το 1962 και το 1986.